Konkurs  dla uczniów klas I-III

„Coś z niczego-czyli drugie życie odpadów”

Ze skazanych na wysypisko odpadów ( butelek, puszek, papieru) każda klasa   1-3 wykona zabawkę, przedmiot użytkowy lub kompozycję kwiatową dowolną techniką.

Konkursy dla uczniów klas IV-VIII

1. Wykonanie przedmiotu użytkowego lub kompozycji kwiatowej z odpadów  (praca indywidualna lub zespołowa 2-3uczniów).
  1. Plakat dotyczący sposobów ochrony zagrożonych gatunków  roślin i zwierząt ale także społeczności ludzkich, których byt we współczesnym świecie jest zagrożony (praca indywidualna lub zespołowa 2-3uczniów).

Format i technika dowolne.

Termin konkursów:

1. Konkurs trwa do 20.05. 2019r.
  2. Prace konkursowe należy dostarczyć do nauczyciela geografii i biologii.

Zasady oceny prac konkursowych

Prace  będą  oceniane  według  następujących  kryteriów:
• związek pracy z tematem konkursu,
• wartość artystyczna i oryginalność pracy.

Rozstrzygnięcie  konkursów

Konkurs zostanie rozstrzygnięty  w maju  2019r.

Na autorów zwycięskich prac czekają nagrody rzeczowe.

Hasłem kampanii w 2019r. jest ochrona zagrożonych gatunków.

Oto niektóre problemy, z którymi boryka się nasza planeta w tym obszarze.

• Co czwarty gatunek ssaków, co ósmy ptaków i aż co trzeci gatunek płazów może wkrótce zniknąć z powierzchni Ziemi?
  • Każdego roku bezpowrotnie tracimy coraz większą część bogactwa świata przyrodniczego. Przez ostatnie 150 lat tempo wymierania ssaków i ptaków zwiększyło się czterokrotnie Szacuje się, że w każdej minucie z powierzchni Ziemi znika 25 hektarów naturalnego lasu. Jest to obszar równy powierzchni 36 boisk do gry w piłkę nożną. Wiele drzew wycina się nielegalnie. Niestety wciąż nie zdajemy sobie sprawy, że lasy to „zielone płuca” Ziemi. To dzięki nim oddychamy. I to w nich ma swój dom 2/3 wszystkich gatunków roślin i zwierząt.
  • Prawdopodobnie przed rokiem 2022 z powierzchni Ziemi znikną tygrysy.
  • Zwierzęta takie jak papugi, czy żółwie przeznaczone na nielegalną sprzedaż przewożone są w okropnych warunkach, wiele z nich nie przeżywa podróży.
  • Przemyt do Polski zagrożonych wyginięciem gatunków najczęściej dotyczy gadów, płazów i bezkręgowców.
  • Polska jest jednym ze 170 państw, które podpisały międzynarodową konwencję CITES, która dotyczy ochrony ginących gatunków.
  • W Polsce żyje już tylko 90 niedźwiedzi brunatnych i 200 rysi i 600 wilków.

Jest wiele prostych sposobów, które mogą przyczynić się do uratowania gatunków. Należą do nich:

• Oszczędzanie papieru.
  • Oszczędzanie energii.
  • Kupowanie produktów lokalnych.
  • Nie kupowanie przedmiotów wykonanych z zagrożonych gatunków roślin i zwierząt
  • Kupowanie (do jedzenia) tylko tych gatunków ryb, które nie są zagrożone wyginięciem.
  • Sprawdzanie w sklepie zoologicznym certyfikatu pochodzenia zwierzęcia, które mamy zamiar kupić.
  • Odpowiednie zachowanie w lesie (cisza, nie zostawianie jedzenia, wolna jazda samochodem).