W dniu 19 listopada 2019 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tuszowie Narodowym odbyło się uroczyste  podsumowanie XIV edycji konkursu poetyckiego o tematyce religijno-patriotycznej pod hasłem „Strzeż mowy ojców, strzeż ojców wiary”. W tym roku hasłem przewodnim powstałych utworów był motyw DOMU RODZINNEGO.

Na konkurs nadesłano 28 utworów. Jury przyznało nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach wiekowych: dorośli, szkoły średnie, uczniowie szkół podstawowych. W sumie zostało nagrodzonych i wyróżnionych 13 wierszy.  Warto dodać, że każdy członek komisji konkursowej otrzymał do oceny zakodowane prace i przyznawał punkty w skali od 1 do 5, biorąc, m.in. pod uwagę zgodność z tematem, wartość artystyczną utworu, dobór środków językowych i oryginalność.

Z naszej szkoły zostały wysłane cztery prace uczniowskie. W gronie  laureatów XIV edycji konkursu pod hasłem „Strzeż mowy ojców, strzeż ojców wiary” znalazła się uczennica z kl. V a Maria Trzpis. Natomiast wyróżnienie uzyskała Zuzanna Krępa z kl. V a.  Dziewczynki otrzymały nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. Z kolei uczeń z kl. VI b Bartosz Paciorek dostał okolicznościowy kalendarz i dyplom za udział w konkursie.

Wszystkim laureatom gratulujemy sukcesu, życzymy rozwijania swoich pasji i kolejnych udanych wierszy pisanych nie tylko do szuflady.

Poniżej publikujemy nagrodzony wiersz pt. „W moim domu” autorstwa Marysi Trzpis.

W moim domu

Mama uczy nas słów papieża,

a babcia pięknego wierszyka,

w którym Polak mały

z orłem przez Polskę przemyka.

 

Na jasnej ścianie w salonie

Jezus, Maryja i Józef

chronią naszą  rodzinę

przed zniszczeniem i złą nowiną.

 

Dziadek kochany zawsze w Wigilię

radosny fragment Biblii czyta,

młodsza siostra zerka przez okno

i o pierwszą gwiazdkę pyta.

 

Kilka razy w roku

tato wiesza biało – czerwoną flagę,

na twarzy ma wtedy skupienie,

dumę i wielką powagę.

 

W piękne narodowe święto

razem z cudownymi rodzicami

maszerujemy żwawo i wesoło

w  pochodzie mielczan parami.

 

Często gramy w domu polską muzykę.

Nuty Moniuszki, Chopina, Kilara.

Rozmaite pieśni i nastrojowe kolędy,

aż w naszych sercach rośnie wiara.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

67 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress