Krzysztof Kamil Baczyński – Patron Roku 2021.

100 – rocznica urodzin

Baczy-ski

Jednym z patronów 2021 r. jest wybitny polski poeta Krzysztof Kamil Baczyński.

To młody poeta Polski Walczącej, który urodził się 22 stycznia 1921 roku w Warszawie. Jego ojciec Stanisław walczył w Legionach, wydawał miesięcznik „Europa”, publikując przy tym własne teksty. Matka – Stefania – pochodziła z zasymilowanej rodziny żydowskiej i była nauczycielką.
Baczyński zaczął pisać wiersze już jako uczeń gimnazjum im. Stefana Batorego. Był uzdolniony plastycznie (talent odziedziczył po ojcu) i dlatego też po maturze zamierzał zdawać na Akademię Sztuk Pięknych. Z czasów szkoły średniej pochodzi pierwszy znany jego wiersz „Wypadek przy pracy” (1936r.). Maturę zdał w maju 1939 roku. Miesiąc później zmarł jego ojciec, a we wrześniu wybuchła wojna.
Od jesieni 1942 roku do lata 1943 studiował polonistykę na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. Podczas tych studiów poznał swoją przyszłą żonę Barbarę Drabczyńską, z którą się ożenił w czerwcu 1942 roku. Byli bardzo zgodnym i dobranym małżeństwem.
Na początku okupacji Baczyński był związany z socjalistyczną grupą „Płomienie”, pisał również w lewicowym miesięczniku literacko-społecznym „Droga”. Jego lewicowe sympatie znacznie osłabły po 17 września 1939r. , a ostatecznie wygasły po odkryciu w kwietniu 1943 roku grobów w Katyniu.
W lecie 1943 roku wstąpił do Harcerskich Grup Szturmowych AK. Ukończył turnus Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty „Agricola” ze stopniem starszego strzelca podchorążego rezerwy piechoty. Służył w batalionie „Zośka”. Zginął na stanowisku bojowym w czwartym dniu powstania warszawskiego trafiony w głowę przez niemieckiego snajpera. Miał 23 lata. W powstaniu zginęła także jego żona. Oboje zostali pochowani na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Krzysztof Kamil Baczyński był autorem wierszowanych dramatów,  prozaikiem, najwybitniejszym polskim poetą nurtu poezji okupacyjnej. W okresie okupacji ogłosił 5 tomików poezji. Jego dorobek literacki obejmuje wiersze liryczne, liryki, erotyki, poematy wizyjno-fabularne oraz próby prozatorskie. W rękopisach przetrwała do dzisiaj cała spuścizna poety (około 500 wierszy). Jego utwory zostały przełożone na wiele języków.
Jego poezja wyraża emocje i los generacji Kolumbów. Poeta zdawał sobie z tego sprawę, w  wierszach często stosował liczbę mnogą, przemawiając w swoim imieniu oraz całego pokolenia. Był niemal kronikarzem tragicznych wydarzeń II wojny światowej. Pisał wiersze katastroficzne, chciał zmierzyć się ze swoją epoką, opisać czas wojny, która w jego wierszach ukazana jest jako ogromna, niszczycielska siła. Jego wiersze dodawały otuchy kolegom i koleżankom z oddziałów. Z jednej strony są przepełnione liryczną i gorąca miłością, z drugiej strony natomiast jest w nich twardy i realistyczny męski punkt widzenia tego, co się dzieje.
„Baczyński dał przykład, że walczyć o niepodległość można nie tylko z karabinem w ręku, ale także za pomocą słowa.