gory

Szlakiem Orlich Gniazd

W dniach 10-11.06 uczniowie klas: VII a, VIII a i VIII b wraz z opiekunami (p.A.Krężel, p.I.Kafel, p.K.Misiak, p.I.Ingram) wzięli udział w wycieczce szkolnej, podczas której wędrowaliśmy Szlakiem Orlich Gniazd. Na początku odwiedziliśmy największą pustynię w Europie-Pustynię Błędowską, a także Ogrodzieniec, gdzie malowniczym szlakiem turystycznym wyruszyliśmy na średniowieczne grodzisko Góra Birów. Zwiedziliśmy i poznaliśmy historię największej ruiny zamku na Szlaku Orlich Gniazd-zamek w Ogrodzieńcu. Podczas wycieczki mieliśmy również okazję zobaczyć ruiny zamku Rabsztyn. Największą atrakcją był tutaj zrekonstruowany zamek górny wraz z wieżą i tarasem widokowym oraz podziemny pawilon. Bardzo ciekawym miejscem był Olkusz zwany „Srebrnym miastem”, od wieków związany z górnictwem kruszców. Tutaj odwiedziliśmy Podziemia Olkusza ukazujące ciekawą historię oraz archeologię tego regionu, obejrzeliśmy ekspozycje poświęcone historii ratusza-siedziby władz miasta, kancelarii i więzienia miejskiego. Obejrzeliśmy tu również liczne multimedia: prezentacje, nagrania dźwiękowe i gry edukacyjne. Ogromne wrażenie wywarła na Nas „Srebrna komnata”-replika Srebrnego Krzyża Gwarków Olkuskich. Ostatnim punktem programu była wizyta w Muzeum Afrykanistycznym gdzie poznaliśmy sztukę i kulturę Czarnego Lądu. Obejrzeliśmy m.in. : sprzęty codziennego użytku, stroje, maski, instrumenty muzyczne, amulety, rzeźby, biżuterię oraz broń palną plemion Afryki. Po tak licznych atrakcjach zmęczeni, ale pełni dobrego humoru wróciliśmy do Mielca. Wycieczka ta była dla Nas ogromnym źródłem wiedzy historycznej. Przekonaliśmy się, że wiele pięknych zabytków i malowniczych krajobrazów znajduje się tak blisko. Kolejny raz sprawdza się więc powiedzenie: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”-jak mawiał Nasz Pan przewodnik, który towarzyszył Nam w tej niezwykłej historycznej opowieści.

Skip to content