Laboratoria przyszłości to rządowa inicjatywa edukacyjna

O programie.

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wspólną misją jest stworzenie w ramach programu nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Nasza szkoła przystąpiła do programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Laboratoria przyszłości”.
Otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 125.400 zł na zakup wyposażenia i pomocy naukowych.
Pozyskane w ramach programu środki zostały w 2021 roku wykorzystane w 100%.

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia, pozwalając uczniom rozwijać swoje zainteresowania w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, podczas realizacji podstawy programowej oraz w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. Dzięki wsparciu finansowemu z programu Laboratoria Przyszłości wzbogaciliśmy wyposażenie techniczne szkoły. Zakupione szafy metalowe, zamykanesłużą do bezpiecznego przechowywania urządzeń zakupionych w ramach w/w programu. Tablice suchościeralne to nieodzowny, kreatywny element wyposażenia każdej sali lekcyjnej.

Zajęcia z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach Laboratorium Przyszłości zaczęły  się odbywać, zgodnie z założeniami programu, w roku szkolnym 2022/2023.

W ramach programu szkoła zakupiła następujący sprzęt:

– Drukarka 3D + laptop

– Wirtualne laboratorium Class VR

– Okulary VR

– Kostka VR do poruszania elementami 3D – rozszerzona rzeczywistość

– Photon: Laboratorium Przyszłości – roboty edukacyjne

– Sprzęt nagłaśniający

– Stacja lutownicza

– Aparat fotograficzny,

– Oświetlenie do realizacji nagrań

– Mikrofon kierunkowy

Szafy metalowe, zamykane