Regulamin Świetlicy Szkolnej w Szkole Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Mielcu
Przepisy wstępne
§ 1
Regulamin opracowano na podstawie:
- Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2021 r., poz. 1915 oraz z 2022 r., poz. 583, 1116, 1700 i 1730.
- Rozporządzenia MEN z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola praz publicznych szkół § 7 Dz. U. nr 61, z późn. zm..
§ 2
Niniejszy regulamin ustala organizację i zasady działalności świetlicy szkolnej w Szkole Podstawowej nr 2 w Mielcu.
Postanowienia ogólne
§ 3
Świetlica szkolna jest integralną częścią szkoły – w swojej programowej działalności realizuje cele i zadania szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem treści i działań opiekuńczo – wychowawczych przyjętych w planie pracy oraz w programie profilaktyczno wychowawczym szkoły.
Regulamin świetlicy jest opracowywany przez wychowawców świetlicy (modyfikowany w miarę potrzeb), na początku roku szkolnego i zatwierdzany przez dyrektora szkoły i przedstawiony wychowankom świetlicy i ich rodzicom.
Cele i zadania świetlicy
§ 4
Podstawowym celem świetlicy szkolnej jest zapewnienie opieki uczniom, którzy muszą dłużej przebywać w szkole ze względu na czas pracy ich rodziców lub dojazd do szkoły.
Podstawowe zadania świetlicy szkolnej:
Wychowawca świetlicy szkolnej zapewnia uczniom:
- zorganizowaną opiekę wychowawczą podczas oczekiwania uczniów w świetlicy szkolnej,
- pomoc w nauce, oraz odpowiednie warunki do nauki własnych ,realizacji i rozwijania własnych zainteresowań i zdolności,
- kształtuje nawyki kultury osobistej i współżycia w grupie,
- wdraża do samodzielnej pracy umysłowej,
- organizuje właściwy i kulturalny wypoczynek,
- kształcenie i upowszechnianie nawyków i zasad kulturalnego życia codziennego,
- organizowanie zabaw i gier dydaktycznych,
- stworzenie warunków do uczestnictwa w kulturze,
- rozwijanie samodzielności,
- współdziałanie z rodzicami i nauczycielami.
Organizacja pracy świetlicy
§ 5
- Świetlica czynna jest w godzinach od 6.00 – 16.30.
- Przyjęcie dziecka do świetlicy następuje na podstawie pisemnego zgłoszenia rodziców (opiekunów) (Karta zgłoszenia dziecka do świetlicy do pobrania na stronie internetowej szkoły).
- Do świetlicy w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci z klas 1-3, wyłącznie rodziców pracujących oraz dzieci dojeżdżające autobusem szkolnym.
- Decyzję o wypisaniu dziecka ze świetlicy rodzic zobowiązany jest zgłosić do wychowawcy świetlicy.
- Dzieci zapisane do świetlicy przyprowadzane są do budynku szkoły i oddane pod opiekę pracownikowi szkoły przez rodziców (opiekunów).
- Rodzice (opiekunowie) ponoszą odpowiedzialność za dziecko, które zostało przyprowadzone do szkoły przed otwarciem świetlicy szkolnej, lub nie zgłosiło się do świetlicy.
- Dziecko przychodząc do świetlicy zapisuje się na listę obecności tzn. podchodzi do wychowawcy świetlicy i podaje nauczycielowi imię i nazwisko oraz klasę do której uczęszcza.
- Dziecko wychodzące ze świetlicy do domu odpisuje się, tzn. podaje imię i nazwisko, klasę oraz z kim idzie do domu.
- Rodzice (opiekunowi) zobowiązani są do poinformowania nauczyciela o odbiorze dziecka ze świetlicy.
- Dziecko ze świetlicy może być odbierane przez osobę wskazaną przez rodziców (opiekunów) w karcie zgłoszenia dziecka do świetlicy. W przypadku odbierania dziecka przez osobę nie wskazaną w karcie, dziecko musi posiadać upoważnienie pisemne, czytelnie podpisane przez obydwoje rodziców (opiekunów).
- Dziecko odebrane ze świetlicy szkolnej nie może być w danym dniu przyjęte powtórnie poza przypadkami wizyt dziecka u lekarza.
- W przypadku samodzielnego powrotu dziecka ze świetlicy do domu, nauczyciel musi posiadać pisemne oświadczenie obojga rodziców (opiekunów) wyrażające zgodę na wyjście dziecka oraz deklarację, że rodzice ponoszą całkowitą odpowiedzialność za dziecko.
- Rodzice (opiekunowie) zobowiązani są do przestrzegania godzin pracy świetlicy. Po godzinie 16.30 nauczyciele i inni pracownicy szkoły nie zapewniają dzieciom opieki i nie ponoszą odpowiedzialności za nie. Po nieudanej próbie kontaktu z rodzicami, nauczyciel informuje dyrektora szkoły oraz wzywa policję.
- Dzieci z klas I – III na zajęcia lekcyjne mogą wychodzić same po uprzednim poinformowaniu przez nauczyciela – wychowawcę świetlicy. Po skończonych lekcjach nauczyciel przedmiotu poinformuje uczniów zapisanych do świetlicy szkolnej o udaniu się do świetlicy.
- Do zabrania i odprowadzenia uczniów do świetlicy zobowiązane są również osoby prowadzące różne zajęcia dodatkowe.
- Nauczyciele, którzy pozostawiają w świetlicy dzieci, które nie jadą na basen, zobowiązani są do przyprowadzenia ich do świetlicy i pozostawienia listy z nazwiskami dzieci.
- W przypadku sytuacji, gdy istnieje podejrzenie, iż dziecko jest odbierane przez osobę będąca w stanie nietrzeźwości, nauczyciel jest zobowiązany wezwać innego opiekuna dziecka, powiadomić wychowawcę klasy, pedagoga, dyrektora, policję oraz sporządzić notatkę służbową.
- W przypadku zachowań agresywnych przez uczniów, nauczyciel świetlicy ma obowiązek powiadomić wychowawcę klasy, pedagoga, psychologa szkolnego oraz rodziców i sporządzić notatkę służbową.
- W przypadku kradzieży w świetlicy nauczyciel – wychowawca informuje wychowawcę, pedagoga szkolnego i rodziców
- Świetlica nie ponosi odpowiedzialności za pozostawione w niej drogie przedmioty, zabawki, telefony komórkowe itp.
- W przypadku gdy uczeń opuścił świetlicę bez pozwolenia, nauczyciel – wychowawca powiadamia rodziców, wychowawcę klasy, pedagoga szkolnego oraz sporządza notatkę służbową.
- Nagrodę uczeń może otrzymać w formie pochwały, dyplomu, natomiast karą może być uwaga wpisana do dziennika, do zeszytu, rozmowa z rodzicami.
- Nauczyciel – wychowawca pozostaje w stałym kontakcie z rodzicami poprzez rozmowy indywidualne, kontakt telefoniczny, kontakt przez dziennik elektroniczny.
- Dzieci mogą korzystać z obiadów wydawanych przez stołówkę po wcześniejszym zapisaniu się na obiady u wychowawcy świetlicy i opłaceniu do 10-tego każdego miesiąca. Uczeń korzysta z obiadów od następnego dnia po zapisaniu się na obiady.
- W przypadku nieobecności ucznia w szkole, aby odpisać ucznia z obiadu należy zgłosić odpis telefonicznie lub osobiście do sekretariatu lub nauczyciela – wychowawcy świetlicy wcześniej lub w danym dniu do godz.8:00. Telefon do szkoły: 17 5863166. Niedotrzymanie terminu odpisu dziecka z obiadu skutkuje naliczeniem opłaty za dany dzień.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów (zabawek, gier, itp.).
- W świetlicy szkolnej mogą przebywać uczniowie zdrowi, bez objawów chorobowych.
- W przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych wychowawcy świetlicy postępują zgodnie z procedurami ustalonymi w szkole.
Regulamin korzystania ze stówki szkolnej
§ 6
- Obiady wydawane będą w godzinach 11:20 – 13:00.
- Z obiadów korzystać mogą wszyscy uczniowie wcześniej zapisani u wychowawcy świetlicy.
- Wydawanie obiadów odbywać się będzie zmianowo – zgodnie z ustalonym harmonogramem dla poszczególnych klas.
- Przed wejściem na świetlicę szkolną uczeń ma obowiązek zadbać o higienę rąk.
- Uczniowie podczas posiłków zajmują miejsca wyznaczone przez wychowawcę świetlicy.
- Po każdej grupie stoliki będą czyszczone.
- Dania i produkty podawane będą przez osobę do tego wyznaczoną.
- Po zakończonym posiłku uczeń odnosi talerz w wyznaczone miejsce.
Plan dnia w świetlicy szkolnej
§ 7
- 6:00 – 8:00– DZIEŃ DOBRY – ZAJĘCIA DOWOLNE – Schodzenie się uczniów. Gry i zabawy
w kącikach zainteresowań. Czytanie czasopism lub lektur własnych. - 8:00 – 9:00– CZAS NA GRY I ZABAWĘ – Zaspokajanie indywidualnych potrzeb uczniów, zajęcia z dziećmi zdolnymi lub uczniami mającymi trudności w nauce. Zabawy przy stolikach. Zabawy integrujące grupę. Słuchanie piosenek dla dzieci lub muzyki poważnej.
- 9:00 – 11.00–ZAJĘCIA WYCHOWAWCZE I OPIEKUŃCZE– Zajęcia programowe prowadzone przez wychowawców zgodnie z rocznym planem pracy świetlicy: zajęcia plastyczno – techniczne, zajęcia muzyczno – relaksacyjne, zabawy integracyjne, ćwiczenia ogólnorozwojowe, różne formy pracy z tekstem, rozwiązywanie quizów, zagadek, zajęcia okolicznościowe, oglądanie filmów edukacyjnych i bajek.
- 11.20 – 13.00 – OBIAD – przygotowanie do obiadu, przypomnienie o zasadach kulturalnego zachowania się w stołówce i podczas spożywania posiłków. Schodzenie się dzieci po zakończonych zajęciach lekcyjnych. Odpoczynek. Zabawy dowolne inspirowane pomysłowością dzieci.
- 13.00 -16.30– ZAJĘCIA POPOŁUDNIOWE – nauka własna pod opieką nauczyciela (dla dzieci chętnych). Zabawy tematyczne. Gry planszowe, gry i zabawy edukacyjne, zabawy rozwijające twórcze myślenie. Prace porządkowe w świetlicy, pozostawienie w świetlicy należytego porządku. Odbiór dzieci.
Plan świetlicy
§ 8
- Przygotowanie sali świetlicy do przyjęcia dzieci.
- Zapisy dzieci do świetlicy. Zbieranie kart zgłoszeń od rodziców (opiekunów).
- Zapoznanie rodziców i dzieci z regulaminem obowiązującym w świetlicy.
- Opracowanie rozkładu dnia pracy nauczycieli – wychowawców, planów miesięcznych
i tygodniowych. - Opracowanie rocznego planu pracy świetlicy.
- Wdrażanie dzieci do bezwzględnego przestrzegania zasad higieny.
- Zapewnienie dzieciom posiłku w formie obiadu.
- Przyzwyczajenie dzieci do samodzielnego odrabiania lekcji pod kontrolą nauczyciela – wychowawcy.
- Rozmowy indywidualne z rodzicami.
- Organizacja i prowadzenie zajęć z dziećmi zgodnie z planem pracy świetlicy.
- Wystawy prac dzieci.
- Systematyczna praca wychowawcza w zakresie poprawnego zachowania dzieci w świetlicy, w szkole, przyzwyczajenie dzieci do ładu i porządku w pomieszczeniu świetlicy i poza nią, wdrażanie do poszanowania sprzętu świetlicowego.
- Zwracanie uwagi na stosowanie form grzecznościowych.
- Kształtowanie umiejętności współżycia i współdziałania w grupie (zasady i reguły zachowania dzieci w świetlicy).
- Wdrażanie dzieciom nawyku sprzątania po zajęciach, układania plecaków na właściwe miejsce.
Dokumentacja
§ 9
W świetlicy szkolnej prowadzona jest następująca dokumentacja:
- Karty zgłoszeń o przyjęciu dziecka do świetlicy z aktualnymi danymi w celu komunikowania się w razie konieczności z rodziną dziecka.
- Regulamin Świetlicy Szkolnej.
- Roczny Plan Pracy opiekuńczo-wychowawczej.
- Dziennik zajęć.
Postanowienia końcowe
§ 10
W sprawach nie uregulowanych regulaminem decyduje dyrektor szkoły. Regulamin wchodzi w życie z dniem 1 września 2022.
Dyrektor szkoły sprawuje bezpośredni nadzór nad pracą świetlicy, a także zapewnia odpowiednio wyposażone pomieszczenie, warunkujące prawidłową działalność świetlicy.
§ 11
W sprawach nie uregulowanych regulaminem decyduje Dyrektor szkoły.
§ 12
Regulamin wchodzi w życie z dniem 1 września 2022 r.
§ 13
Traci moc dotychczas obowiązujący regulamin.