W KOSMOS Z KLASĄ

W I semestrze roku szkolnym 2022/2023 uczniowie świetlicy realizowali projekt „W kosmos z klasą. Jakie tajemnice kryje wszechświat?”.     Podczas realizacji projektu uczniowie prowadzili doświadczenia i obserwacje, które przybliżyły im podstawowe informacje o przestrzeni kosmicznej. Poznali planety Układu Słonecznego, spróbowali zaobserwować spadające gwiazdy oraz dowiedzieli się, czym są strefy czasowe. Uczestnicząc w projekcie, dzieci wzmocniły umiejętność samodzielnego i krytycznego myślenia oraz rozwinęły swoją ciekawość.

   Lekcje były pełne eksperymentów, wspólnego doświadczania i zadań zespołowych. Podczas projektu dzieci rozbudzili swoją wyobraźnię, trenowali pracę w grupie i prezentowanie swoich wypowiedzi na forum oraz uczyli się szacunku wobec zdania innych. 

    Etapy naszej realizacji projektu

Lekcje na rozgrzewkę – zrealizowałam z uczniami 2 scenariusze, które zintegrowały klasę i oswoiły uczniów z ich emocjami:

•           Jak być dobrym przyjacielem?

•           Jak skutecznie działać w zespole?

     Następnie podjęliśmy się realizacji lekcji tematycznych, związanych z tematem projektu. Wykonywaliśmy je w dowolnej kolejności:

•           Ile planet ma Układ Słoneczny?

•           Czy gwiazdy naprawdę spadają?

•           Dlaczego Księżyc wygląda czasem jak rogalik?

•           Dlaczego jabłko spada?

•           Dlaczego istnieją strefy czasowe?

•           Ile kosztuje lot międzyplanetarny?

•           Jak zbudować rakietę kosmiczną?

•           Jak zaprojektować strój kosmonauty?

     Lekcje przebiegały w bardzo miłej atmosferze. Wszyscy uczniowie ocenili je najwyżej na swoich opiniometrach. Materiały i filmy edukacyjne dostępne w ramach projektu były bardzo ciekawe i wartościowe. Uczniowie czekali z niecierpliwością na kolejne spotkanie. Każdy uczeń na zakończenie otrzymał osobisty certyfikat uczestnictwa.

Skip to content