dzien nerek

Światowy Dzień Nerek

Co roku, w drugi czwartek marca obchodzimy Światowy Dzień Nerek. Kampania ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat znaczenia naszych nerek i związanych z nimi problemów zdrowotnych, świadomości czynników ryzyka oraz sposobu życia z chorobą nerek.

Nerki to skomplikowane narządy, które wykonują wiele podstawowych zadań, aby utrzymać nas w zdrowiu. Oczyszczają one krew z toksyn, produktów trawienia i spalania białek, wydalają nadmiar wody i sodu. Prawidłowa praca nerek pozwala na utrzymanie właściwego ciśnienia tętniczego krwi, wytwarzanie czerwonych krwinek i utrzymanie zdrowych kości. Z tej okazji uczniowie klasy VIIc przygotowali utrwalenie wiadomości o nerkach w formie rymowanek pod tytułem „Oda do nerki”. W ten sposób uczniowie nie tylko w kreatywny sposób powtórzyli materiał, ale także mieli okazję zaprezentować swoje zdolności artystyczne.

Skip to content