Wycieczka do Kazimierza Dolnego

W środę 1 czerwca 2022 klasy VIII a i VII a wybrały się na całodniową wycieczkę do Dęblina oraz Kazimierza Dolnego.

W Dęblinie zwiedziliśmy Muzeum Sił Powietrznych gdzie  usłyszeliśmy o Franciszku Żwirce i Stanisławie Wigurze, obejrzeliśmy domek pilota, zobaczyliśmy mundury i odznaki lotnicze, a także wojskowe (w muzeum znajduje się umundurowanie z okresu od XX-lecia międzywojennego po czasy współczesne), silniki, kokpity, mechanizmy samolotów. Mogliśmy podziwiać z zewnątrz śmigłowce, samoloty szkolne, myśliwskie i bombowe, a także stacje radiolokacyjne, czyli radary.

Następnie czekała nas niespodzianka – odwiedziliśmy wnętrza samolotów: pasażerskiego Jak-40 i Mi-6 „Jagiełło”.

Potem udaliśmy się do Kazimierza Dolnego. Jest to przepiękne miasteczko leżące nad Wisłą  w województwie lubelskim.

W Kazimierzu zwiedziliśmy m.in. Rynek, Kamienice Przybyłów na rynku, Górę Trzech Krzyży. Dzień zakończyliśmy rejsem po Wiśle, skąd uczniowie mogli podziwiać całe miasteczko i zamek w Janowcu. Dzięki przewodnikowi uczestnicy wycieczki dowiedzieli się wielu ciekawostek związanych z historią miasta i okolic.
Mimo, iż pogoda nie była zbyt łaskawa, wszystkim udzielił się specyficzny nastrój tego miejsca i w świetnych humorach wróciliśmy do domu.

Skip to content