wycieczka

Wycieczka do Bóbrki i Krosna

Rok 2022 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Ignacego Łukasiewicza w związku 200. rocznicą urodzin twórcy światowego przemysłu naftowego. Było to inspiracją do zorganizowania wycieczki do Bóbrki i Krosna klasy Vc i VIb.

W pierwszej kolejności odwiedziliśmy Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Muzeum znajduje się na terenie najstarszej na świecie nadal działającej kopalni ropy naftowej. W otoczeniu pięknego lasu znajdują się XIX wieczne kopanki, w których można było zobaczyć naturalną ropę naftową oraz unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym. Ogromną atrakcją okazał się „Dom Łukasiewicza” z 1865 roku, w którym zwiedziliśmy dawną apteką, gdzie mogliśmy zapoznać się z pracą aptekarza sprzed 160 lat oraz usłyszeć i zobaczyć samego Ignacego Łukasiewicza podczas przeprowadzania eksperymentu w swoim laboratorium. Uczniowie dowiedzieli się jakie produkty otrzymujemy z ropy naftowej i gdzie obecnie jest ona wykorzystywana.

W Muzeum obejrzeliśmy także bogatą kolekcję lamp naftowych, wystawę pamiątek związaną z osobą Łukasiewicza oraz ekspozycję geologiczną.

Zwiedziliśmy zabytkową kuźnię, w której dawniej mieścił się warsztat mechaniczny. Widzieliśmy wiertnice z wieżami, drewniane „kiwaki” oraz różne ciekawe maszyny, urządzenia i narzędzia niegdyś wykorzystywane.

Następnie pojechaliśmy do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Tu swoją przygodę rozpoczęliśmy od poznania na żywo pracy hutnika i kolejnych etapów produkcji szklanych wyrobów. Zobaczyliśmy, jak wielkiej wprawy i umiejętności wymaga wykonanie różnych przedmiotów. Wielką radość sprawiły zajęcia „Malowania na szkle”. Na kolejnych poziomach poznaliśmy warsztaty obróbki i zdobienia szkła, m. in. grawerowania, malowania, produkcji witraży. Oglądnęliśmy również ciekawy film o historii krośnieńskiej huty. Zwiedzanie zakończyło się zakupem szklanych pamiątek.

Wycieczka była źródłem wiedzy o historii, tradycji i kulturze najbliższego regionu.
Był to niezapomniany wyjazd pełen atrakcji.

Skip to content