rowery

RAJD ROWEROWY

W dniu 20.05.2024r. w ramach XIV Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki z inicjatywy pana Marcina Basiaka uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 i I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Mielcu wzięli udział w I Rajdzie rowerowym szlakiem lotniczej historii miasta Mielca.

Opiekunami grupy byli pan Marcin Basiak i pan Izydor Ingram, pani Iwona Kafel i pani Barbara Pikusa.

Z naszej szkoły w inicjatywie „Quest rowerowy – gra terenowa” uczestniczyli wybrani uczniowie z klas VII – VIII. Patronat nad imprezą objęli Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli oraz Polskie Zakłady Lotnicze Sp.z o.o, które ufundowały dla wszystkich uczestników pamiątkowe niespodzianki.

Cel tej imprezy rowerowej to przede wszystkim atrakcyjna, dobra zabawa z elementami odkrywania i promowania lotnictwa mieleckiego oraz poznanie tej niezwykłej i wyjątkowej lotniczej historii.

Nasza przygoda rowerowa zaczęła się spod szkoły. Po sprawdzeniu sprzętu rowerowego i przypomnieniu zasad bezpieczeństwa i poruszania się w grupie udaliśmy się na naszą wycieczkę. Po drodze dołączyła do nas zaprzyjaźniona grupa z I Liceum Ogólnokształcącego z opiekunkami. Drogą rowerową od rynku udaliśmy się do ul. Jagiellończyka, później jadąc wzdłuż ul. Padykuły i ul. Wojska Polskiego dojechaliśmy do Bramy głównej SSE Euro – Park Mielec, gdzie rozpoczął się nasz Quest. Po przejściu bramy PZL, czekał na nas pan Wit Błaszczak – przewodnik, który oprowadził nas i przedstawił w pigułce fragment lotniczej historii:od bombowca „ Łosia”, poprzez AN- 2, czyli „Antka”, aż po wizytę w hali produkcyjnej, gdzie składany jest helikopter wielozadaniowy S-70 Black Hawk. Nasza wizyta w PZL skończyła się tak, jak zaczęła – przy bramie głównej, gdzie oglądnęliśmy wystawę poświęconą PZL Mielec. Udaliśmy się w dalszą część naszej wycieczki, w kierunku murali poświeconych historii miasta i mieleckiego lotnictwa. Kolejnym etapem były tereny za Hotelem Polskim, gdzie przy pomniku TS – 11 Iskra rozwiązaliśmy kolejne zadania Questu. Z tego miejsca to już końcowa droga do ostatniego etapu. Ul. Sienkiewicza i al. Jana Pawła II, udaliśmy się pod „ Antka” i dalej do miejsca podsumowania wycieczki w Parku Oborskich.

Każdy obiekt, przy którym zatrzymaliśmy się, połączony był z historyczną zagadką, bo na tym polegał „Quest”. Osoby, które uzupełniły bezbłędnie i najszybciej brakujące pola w zagadkach, otrzymały pamiątkowe niespodzianki i słodycze od opiekunów.

Nauczyciele zaangażowani w tę inicjatywę mają nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie z Questem i historią Mielca, a wycieczki rowerowe staną się tradycją obydwu zaprzyjaźnionych szkół.

Skip to content